+48 667 151 492 sidma@sidma.pl

180-te urodziny Henryka Wieniawskiego w Poznaniu – etiuda filmowa

10 lipca 2015 roku przypadała 180-ta rocznica urodzin Henryka Wieniawskiego i z tej okazji Towarzystwo Muzyczne Jego imienia przygotowało na Stary Mieście w Poznaniu „przyjęcie” urodzinowe wraz z tortem dla mieszkańców Poznania i gości, a z Poznańskiego Ratusza zabrzmiał utwór napisany dla Poznania. Nas też zaproszono i oto krótka relacja filmowa.

Scenariusz: Janusz Sidor
Reżyseria: Janusz Sidor
Zdjęcia: Rafał Cielek

Dźwięk i oprawa muzyczna: Rafał Cielek

Montaż: Rafał Cielek

Producent:
 Alina Mackiewicz

Lokalizacja:
 Poznań 

Producent: Sidma 

Rok produkcji: 2015

Zdjęcia wykonano: 10 lipiec 2015 

Czas trwania: 3 min

 

Uroczystość z okazji 180. rocznicy urodzin Henryka Wieniawskiego
zorganizowana w Poznaniu przez Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Poznaniu

Henryk Wieniawski (ur. 10 lipca 1835 w Lublinie, zm. 31 marca 1880 w Moskwie) – polski kompozytor i wirtuoz skrzypiec. W swoich czasach określany jako następca Nicolo Paganiniego. Do Poznania, w czasie swoich tournee po Europie, zawitał kilka razy, dając w sumie, w stolicy Wielkopolski, 18 koncertów. Pamiętając o gorącym aplauzie z jakim się tutaj spotykał, jeden ze skomponowanych przez siebie mazurków dedykował Poznaniowi i jego mieszkańcom. Był to „Souvenir de Posen” Op. 3.

Poznań współcześnie też nie zapomniał o tym artyście. To tutaj właśnie Jego muzyka jest najbardziej żywa. Regularnie, od 1952 roku, w Poznaniu odbywa się Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego, na który przyjeżdżają muzycy z całego świata. Natomiast od 1957 roku organizowany jest tutaj również Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego, na którym prezentowane i oceniane są skrzypce tworzone przez lutników, także z całego świata.

Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego, które działa w Poznaniu, kultywuje Jego pamięć, popularyzuje Jego muzykę i organizuje różnorodne wydarzenia – koncerty, uroczystości, konkursy – związane z twórczością i życiem artysty.

 

Internet: Na stałe film jest opublikowany na kanale YouTube Wieniawski.pl

Zdjęcia ze zbiorów Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu

0
0
0
0