Cykl w 1050 rocznicę Chrztu Polski
O Chrzcie Polski, O Mieszku I, O Księżnej Dobrawie, O Chrześcijaństwie w Europie X wieku, O źródłach wiedzy historycznej – filmy dokumentalne, popularno-naukowe, edukacyjne.
W ramach kontynuacji projektu „Księżna Dobrawa Matka Chrzestna Polski”, w jubileuszowym roku 1050 rocznicy Chrztu Polski, przygotowaliśmy wraz z historykami 5 filmów, które w zwięzły i krótki sposób przybliżają obecną wiedzę na temat czasów, gdy kształtowała się nasza państwowość, nasza tożsamość narodowa. W filmach zagadnienia dotyczące historii Polski sprzed wieków prezentują prof. Hanna Kóćka-Krenz, prof. Tomasz Jasiński i prof. Tomasz Jurek.
Cykl składa się z następujących odcinków:
Reżyseria: Janusz Sidor
Zdjęcia: Rafał Cielek, Tomasz Siuda, Mirosław Basaj
Dron: Tomasz Siuda
Mapy: Andrzej Komendziński
Inscenizacje: Stowarzyszenie Edukacji i Odtwórstwa Historycznego “AUREA TEMPORA”
Fragmenty inscenizacji z wydarzenia plenerowego „Księżna Dobrawa Matka Chrzestna Polski” na Ostrowie Tumskim w 2015 r. przygotowanego pod pieczą Opolskiego Bractwa Rycerskiego
Rysunki: Andrzej Sznejweis
Oprawa graficzna: Adam Draber
Oprawa muzyczna: Janusz Sidor
Muzyka: z projektu „Uwolnione dźwięki” Macieja Rychłego, Elisabeth Seitz, Mateusza Rychłego
Montaż: Adam Draber
Producent: Alina Mackiewicz
Lokalizacja: Poznań, Lednica, Giecz
Producent wykonawczy: Sidma na zlecenie Fundacji Artystyczno-Edukacyjnej PUENTA
Rok produkcji: 2016
Zdjęć dokonano: luty-marzec 2016
Czas trwania: 5 x 10′
Udział w filmach:
prof. Hanna Koćka-Krenz
prof. Tomasz Jasiński
prof. Tomasz Jurek
Filmy zrealizowane w ramach projektu „Księżna Dobrawa Matka Chrzestna Polski” w 1050 rocznicę Chrztu Polski dofinansowano:
ze środków NCK w ramach programu „Chrzest 966”
z budżetu Miasta Poznania
Producent projektu - Fundacja Artystyczno-Edukacyjna PUENTA Mecenas projektu
„Chrześcijaństwo w Europie X wieku”
O kształtowaniu się Europy w X wieku i roli Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego w krzewieniu chrześcijaństwa . O Chrześcijaństwie jako pomoście między Starożytnością a Średniowieczem. O podstawowych zasadach chrześcijaństwa i ich roli w kształtowaniu się nowych struktur państwowych w europejskiej hierarchii politycznej. O wspólnych interesach naszego księcia Mieszka I i cesarza Ottona I, wynikających z posiadania wspólnych wrogów – plemion wieleckich.
„Mieszko I i państwo Piastów”
O pierwszych grodach słowiańskich na terenie Wielkopolski i ich stoliczności. O kompleksie pałacowo-sakralnym w Poznaniu. O podbojach terytorialnych pierwszych Piastów i Mieszka I. O sojuszach politycznych księcia Polan.
„Dobrawa i państwo Przemyślidów”
O rodzie Przemyślidów i ich bratobójczej historii. O księżniczce Dobrawie w świetle słów kronikarzy niemieckich, czeskich i polskich. O roli Dobrawy w przyjęciu chrześcijaństwa przez Mieszka I. O sytuacji politycznej księstwa Mieszka I i konieczności nawiązania związków politycznych z Cesarstwem poprzez Czechy.
„Chrzest Polski”
O hipotezach dotyczących miejsca chrztu Mieszka I na podstawie badań archeologicznych i zapisów rocznikarskich. O dacie chrztu. O tym czy Mieszko ochrzcił się w Saksonii, czy u siebie w księstwie Polan. O tym gdzie mógł odbyć się chrzest – w Poznaniu, czy na Ostrowie Lednickim i dlaczego nie w Gnieźnie.
„Źródła wiedzy o początkach Polski”
O roli badań archeologicznych i ich wynikach. O dokumentach pozostałych z dawnych czasów. O problemach historyków w opisie początków Państwa Polskiego. O tym czym są tablice paschalne i roczniki. O tym, że nic nie zachowało się z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego. O rocznikach krakowskich – roczniku dawnym i roczniku kapituły krakowskiej. O najstarszych polskich źródłach pisanych.
Pokazy publiczne filmu: pierwsza publiczna prezentacja cyklu miała miejsce na Targach Edukacyjnych w Poznaniu w ramach “Poznańskich Spotkań Targowych – Książka dla dzieci, młodzieży i rodziców” w dniach 18-20.03.2016 roku.
Internet: Na stałe cykl jest opublikowany na Platformie Internetowej o-nauce.pl