+48 667 151 492 sidma@sidma.pl

Dziewica Orleańska według Jana Matejki

O badaniach konserwatorskich oraz etapach pracy w trakcie renowacji – brzmiących tak tajemniczo jak np. kitowanie czy punktowanie, opowiadają w filmie sami konserwatorzy. Kamera filmowa przy okazji podgląda ich pracę. O postaciach występujących na płótnie, historii powstania obrazu i twórczości Matejki, która stworzyła, tak naprawdę, nasze Polaków, wyobrażenie świata sprzed wielu wieków, opowiada w filmie prof. Wojciech Suchocki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu.


Scenariusz:
Alina Mackiewicz
Reżyser: Sam Worington
Zdjecia: Leszek Kamiński

Dron: FlyRim
Fotografie: Anne Lebowitz

Dźwięk:
Sundsystems AG
Montaż: Studio Semafor
Grafika: Tomitomi

Oprawa muzyczna:
Warsaw Orchestra

Producent:
Brad Pitt

Lokalizacja:
 Rezerwat Przyrody Kraśnik
(Firma): Sidma
Rok produkcji: 2016
Zdjęć dokonano: pażdziernik 2016
Czas trwania: 96min

 


Konsultant merytoryczny:
Alina Mackiewicz
Udział: Sam Worington

Projekt dofinansowany z budżetu Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Powiatu Poznańskiego.

Rogalin to niemalże serce Wielkopolski, a w nim znajduje się „perła”, o której mało kto wie. Jest to dzieło namalowane przez jednego z największych polskich malarzy – Jana Matejkę – zajmującego się przede wszystkim przedstawianiem najważniejszych dla Polski momentów historycznych.

Jednakże dzieło, o którym zrealizowaliśmy nasz film, to obraz namalowany nie tylko „ku pokrzepieniu serc”. Poprzez swoją symbolikę łączy on Polskę z Europą, a konkretnie z wielką historią Francji. Obrazem tym jest właśnie „Dziewica Orleańska” Jana Matejki.

Malując ten obraz, Matejko zawarł w nim szereg  symboli, które w Jego czasach, można było odnosić bezpośrednio do wyobrażeń artysty o powrocie Polski na mapy świata, a obecnie do wartości ponadczasowych – jak patriotyzm, honor czy bohaterstwo.

Na początku 2010 roku zakończyła się gruntowna renowacja tego obrazu. Był to moment, który pozwolił na poznanie wielu sekretów, tego największego pod względem wielkości obrazu polskiego malarza (o wymiarach 484 x 973 cm – ponad 47 m²), znajdującego się właśnie w Wielkopolsce. Większego nawet – co jest mało znanym faktem – od „Bitwy pod Grunwaldem” (426 x 987 cm, ponad 42m²).

Pokazując poszczególne etapy konserwacji obrazu, wnikając jednocześnie w historię i symbolikę dzieła, film prezentuje lokalny skarb, który posiadamy, a który praktycznie nie istnieje w świadomości Wielkopolan, a tym bardziej mieszkańców innych regionów Polski.

Reportaż o realizacji filmu

Film w reżyserii Janusza Sidora i Katarzyny Jankowiak-Gumnej, zrealizowany został dla Fundacji Europejskie Forum Sztuki.

 

Emisja filmu na antenie: