+48 667 151 492 sidma@sidma.pl

Zapomniany Testament Hrabiego

Zapomniany Testament Hrabiego” – uroczystości zorganizowane, wraz z Biblioteką Kórnicką PAN, w 150-tą rocznicę śmierci Tytusa Hrabiego Działyńskiego 12 i 16.04. 2011 w Poznaniu i Kórniku

W 2011 roku przypadła 150-ta rocznica śmierci Tytusa Działyńskiego, jednego z największych Wielkopolan, patrioty i społecznika oraz twórcy Biblioteki Kórnickiej – jednej z najstarszych placówek tego typu w Polsce.

Uroczystość w rocznicę śmierci Tytusa Działyńskiego, poza wspomnieniem postaci – wielkiego człowieka, Polaka i Wielkopolanina, prowadzić miała do refleksji – co chciał przekazać nam, potomnym, hrabia Działyński, tworząc swoje dzieło życia – Bibliotheca Patria. Współczesnym chceliśmy przypomnieć, jaki charakter ma zbiór dokumentów, książek i rękopisów, które kolekcjonował, by zachować je od zniszczenia i zapomnienia. Jaki charakter ma też oprawa, tego dzieła, – czyli Zamek Kórnicki – pełen znamienitych pamiątek przeszłości wraz z okalającym go parkiem, kolejnym imponującym zbiorem tego, co piękne, żywe i trwałe do dziś.

Tytus Działyński zostawił swoisty testament swym bezpośrednim spadkobiercom – przykazanie kontynuowania jego pracy – pomnażania zbiorów. Zostawił także istotne przesłanie dla nas – Polaków – pieczołowicie wydrukowane w formie, zrealizowanych za jego życia wydawnictw – one, bowiem miały swoisty dla niego charakter.  Tytus Działyński – wydaje się – żyjąc w swoich czasach, szukał odpowiedzi na pytanie – jak to możliwe, że tak potężny naród, który stworzył tak specyficzną umysłowość kulturową – „braterstwa ludzi wolnych” upadł, mimo że swoją potęgę państwową oparł o najlepszą i dziś, ideę Rzeczy-Pospolitej wielu narodów.  Chciał, zbierając dokumenty, po pierwsze ocalić od zapomnienia historię i dorobek polskiej kultury w jej szesnastowiecznym, „złotym” przejawie; po drugie, szukał źródeł upadku państwa i chciał pokazać je nam, jako przestrogę. Nam, bo – mimo iż przyszło mu żyć w czasach, gdy Polski nie było na mapie świata, gdy zaborcy z tym, co Polskie prowadzili walkę programową – wierzył, że naród o takiej kulturze powstanie i będzie wolny. Chciał też, by Naród nasz czerpał z zalet, uczył się z wad, ale i mądrości własnych przodków, by był dumny i nie zapomniał o czasach swej świetności i by nie błądził, lecz czytał ze swoich dziejów receptę na nowe państwo. By też w chwilach słabości tęsknił, za światem Polskiej potęgi i chwały.

Pragnąc uhonorować tę niezwykłą rocznicę, wraz z Biblioteką Kórnicką PAN, zorganizowaliśmy wydarzenia jubileuszowe. Ich cele było przypomnienie współczesnym sylwetki tego niezwykłego Polaka, a także idei, które przyświecały jego życiu.

Program uroczystości:

Msza Święta żałobna, w intencji Tytusa hr. Działyńskiego, w kościele OO. Franciszkanów na Górze Przemysła w Poznaniu, koncelebrowana przez dostojników Kościoła, w oprawie Chóru Liques Centes wykonującego chorały gregoriańskie

Wieczornica w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich w Poznaniu

Gospodarz – prof. Tomasz Jasiński – Biblioteka Kórnicka PAN

Prelegenci – dr Przemysław Matusik, prof. Piotr Bering, Edyta Bątkiewicz

Psalmy Dawidowe w tłumaczeniu Jana Kochanowskiego z muzyką Mikołaja Gomółki w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej Galakticus –  w składzie: 
Beata Bielska – Sopran
Joanna Theuss – Alt 
Dominik Budziński – Tenor 
Adam Kutny – Bas 
Olga Musiał-Kurzawska – Flet, Traverso 
Joanna Kreft – Fidel 
Piotr Młynarczyk – Viola Da Gamba 
Henryk Kasperczak – Lutnia, Chitarrone, Kier. Artystyczny

Scenariusz: Alina Mackiewicz
Reżyseria: Janusz Sidor

Producent: Sidma

Termin: 12.04.2011 rok

 

O wydarzeniu:

  • https://poznan.tvp.pl/4277703/zapomniany-testament-hrabiego-150-rocznica-smierci-t-hr-dzialynskiego
0
0
0
0