+48 667 151 492 sidma@sidma.pl

Mija właśnie kolejna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego – powstania zwycięskiego. Po ponad wieku zaborów przyniosło ono niepodległość temu regionowi Polski.

Nie żyją już niestety ludzie, którzy pamiętać mogą te wydarzenia. Różne losy spotykały ich, także z powodu tego, że byli Powstańcami Wielkopolskimi.

Pozostały na szczęście jednak Ich wspomnienia –  pisane w różnych momentach życia i pewnie subiektywne.  Ale to dzięki nim możemy próbować odtwarzać minione chwile. Pozostały – choć – nieliczne fotografie i rysunki. Warto sięgnąć do nich choćby z powodu kolejnej rocznicy, lub ot tak, by  zachować pamięć tamtych dni i tamtych bohaterów.

 
Jedne z takich wspomnień napisał Karol Rzepecki. 
„Powstanie grudniowe w Poznaniu”, jako że był księgarzem, wydał własnym nakładem w 1919 roku.


 

My natomiast, na stronie o-nauce.pl, przypominamy fragmenty tych wspomnień, opowiadające o dniach 26 i 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Publikujemy je za cyklem Wydawnictwa Miejskiego – Kroniki Miasta Poznania  pt. “Wspomnienia Powstania Wielkopolskiego”. W wydawnictwie tym znajduje się przedruk kilkunastu wspomnień w opracowaniu prof. Janusza Karwata, wydanych w 2007 roku.

3
0
0
0