08 do 23 października 2016 roku to czas, gdy duch Henryka Wieniawskiego znów w pełni panuje w Poznaniu.
Odbywa się tu jubileuszowy – 15 Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego, drugi (po chopinowskim) światowej sławy, organizowany w Polsce, międzynarodowy konkurs muzyczny. Jednocześnie jest to najstarszy konkurs skrzypcowy na świecie. Pierwszy odbył się w 1935 roku w Warszawie w stulecie urodzin swojego patrona. Jego głównym pomysłodawcą był bratanek skrzypka – Adam Wieniawski, a organizatorem – Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Drugi konkurs zorganizowano dopiero po wojnie w 1952 roku – w Poznaniu. Od tego czasu odbywa się on tutaj regularnie co pięć lat, a jego organizatorem jest poznańskie Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego.
Wśród laureatów wcześniejszych konkurów znaleźli się między innymi – Dawid Ojstrach, Wanda Wiłkomirska, Krzysztof Jakowicz, Wadim Brodskij, Keiko Urushihara, Bartłomiej Nizioł, Piotr Pławner, Zachar Bron, Agata Szymczewska, Soyoung Yoon, a wśród nagrodzonych – Ida Haendel, Bronisław Gimpel, Grażyna Bacewicz i wielu innych.
Zgodnie z regulaminem w konkursie biorą udział skrzypkowie do 30. roku życia. Do obecnego konkursu uczestnicy zostali wyłonieni na podstawie preselekcji. Odbyły się one w czterech miejscach, na trzech kontynentach – Ameryka Północna, Europa, Azja. Kandydatów przesłuchiwał osobiście przewodniczący Jury Maxim Vengerov. Spośród 250 chętnych z 40 krajów do konkursu zakwalifikowano 48 skrzypków. Najliczniejsza jest grupa polska licząca 10 osób, na drugim miejscu znajduje się japońska z 9 reprezentantami. 6 uczestników jest z Rosji, 4 z USA i po 3 z Francji, Korei Południowej i Francji.
Konkurs jest wieloetapowy. W pierwszych dwóch etapach uczestnicy wykonują program składający się z utworów solowych i z towarzyszeniem fortepianu, a w trzecim i czwartym etapie muszą zaprezentować się z orkiestrą. Do drugiego etapu konkursu Jury zakwalifikuje 24 uczestników, w trzecim etapie zobaczymy 12 uczestników, a w finale najlepszą szóstkę.
Jako pierwsza, w pierwszym dniu pierwszego etapu przesłuchań, zagrała jedna z najmłodszych uczestniczek konkursu – Japonka Mone Hattori.
Dwa lata temu brała ona udział w Scenie dla Talentów organizowanej przez poznańskie Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego. Tak grała piętnastoletnia wówczas Japonka – www.o-nauce.pl/film/scena-dla-talentow-mone-hattori,77
A na stronie www.wieniawski-competition.com/konkurs-skrzypcowy/ możemy na żywo słuchać brzmienia tego wspaniałego instrumentu jakim są skrzypce w poznańskiej Auli Uniwersyteckiej, w trakcie kolejnych etapów konkursu.
Natomiast na stronie http://wieniawski2016.tvp.pl/27200250/wideo znajdują się nagrania kolejnych uczestników z wcześniejszych przesłuchań.