+48 667 151 492 sidma@sidma.pl

Dużo jest wersji pochodzenia nazwy wielkopolskiego miasta Kórnik. Często uważa się, że nazwa tej miejscowości może pochodzić od kory, korników (w okolicy znajdowało się wiele lasów), od kurnika (pomieszczenia dla kur – okoliczna ludność trudniła się hodowlą drobiu), od ptactwa wodnego nazywanego kurami oraz od chaty (kurna chata).

Znalazłam nawet ciekawostkę (wg. https://regionwielkopolska.pl/artykuly-ciekawostki/kornik-czy-kurnik/) – że nazwa podpoznańskiej miejscowości pisana przez “ó” zawdzięcza swoją pisownię XIX-wiecznemu właścicielowi miasta -Tytusowi Działyńskiemu. Przez zmianę pisowni z “u” na “ó” chciał on zapobiec germanizacji nazwy. A znając Tytusa Działyńskiego i jego poglądy, można nawet uznać tę historię za bardzo prawdopodobną – choć chyba nigdzie oficjalnie nie potwierdzoną. Ostatecznie po 1918 roku ustalono ortograficzną wersję nazwy (być może by oderwać ją od nieprzyjemnych skojarzeń z pospolitym kurnikiem) – pisaną przez „ó”.

Kórnik to miejsce w Wielkopolsce piękne o każdej porze roku, choć wiadomo, że wiosna to czas, gdy wszystkich najbardziej ciągnie już na spacery. Szczególnie wart odwiedzenia jest Zamek w Kórniku, którego obecnego wyglądu twórcą był Tytus hrabia Działyński oraz (także jego dzieła) otaczający Zamek przepiękny park z kwitnącymi na przełomie kwietnia i maja magnoliami.

 

Zamek Kórnicki, po Górkach , a następnie swoim ojcu, Tytus Działyński odziedziczył w 1826 roku. Przebudował go całkowicie w stylu neogotyku angielskiego, w którym możemy podziwiać go do dziś. Ideą Tytusa Działyńskiego, jednego z czołowych działaczy nurtu pracy organicznej w Wielkopolsce, było, by zamek był nie tylko prywatną rezydencją, lecz by służył narodowi polskiemu jako biblioteka i muzeum. Tytus hr. Działyński był znanym bibliofilem i zapoczątkował gromadzenie starodruków oraz rękopisów (m.in. Chopina, Mickiewicza, Bonapartego), które do dzisiaj są przechowywane w Bibliotece Kórnickiej, która mieści się właśnie w salach Zamku. Natomiast otaczający Zamek ogród za czasów Teofili Szołdrskiej – Potulickiej (znanej jako „Biała Dama” – duch z portretu na Zamku w Kórniku) utrzymany był w stylu francuskim. Tytus Działyński przekształcił go w park w stylu romantycznym – obecne arboretum, w którym rośnie ponad 3500 taksonów drzew i krzewów, w tym wiele egzotycznych.

Tytus hr. Działyński był postacią szczególną w swoich czasach – patriota, arystokrata, działacz polityczny, mecenas sztuki, wydawca źródeł historycznych. Obecnie często postać niedoceniana, a dla wielu wręcz zapomniana.

Dlatego tym bardziej zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentalno-biograficznego o Tytusie hr. Działyńskim, w którym staraliśmy się przybliżyć jego sylwetkę oraz pokazać ile my współcześni mu zawdzięczamy.  

4
2
2
2