+48 667 151 492 sidma@sidma.pl

2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – jest to polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku, obchodzone między świętami 1 maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja). Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Poniżej przytaczamy fragment artykułu Tadeusza Jeziorowskiego członka Komisji Heraldycznej i emerytowanego kustosza Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego o polskich barwach narodowych.

… Barwami naszego państwa są biel i czerwień.

Ta ostatnia winna odpowiadać barwie cynobru, co sprecyzowano dopiero w 1927 r. Jako barwa narodowa dawniej często występowała czerwień ciemniejsza – pąs, karmazyn i zbliżony do tego koloru amarant, co jeszcze dziś jest błędnie uważane za właściwy odcień polskiej czerwieni. W poziomym układzie, w jakim nasze barwy występują przede wszystkim na fladze państwowej, biel u góry odpowiada bieli Orła, a czerwień u dołu – czerwieni pola herbowego (tarczy).

Ustanowioną w 1919 r. polską flagę państwową wykonuje się zawsze z dwóch równych pasów. (…) O wiele starszym układem polskiej bieli i czerwieni jest upinana z nich w koło kokarda. 

Cały tekst o symbolach i barwach narodowych na stronie o-nauce.pl – http://www.o-nauce.pl/?p=199. ZAPRASZAMY

0
0
0
0