+48 667 151 492 sidma@sidma.pl

Kim była Joanna? – francuską bohaterką i patronką Francji – a stała się w 1886 roku główną postacią obrazu największego, polskiego malarza obrazów historycznych – Jana Matejki. On to, w ciężkich dla Polski czasach zaborów, malował „ku pokrzepieniu serc” Polaków.
Jego obraz „Dziewica Orleańska” („Wjazd Joanny d’Arc do Reims”) jest przepełniony postaciami i symbolami dziejów Francji i Polski, by pokazać duchową łączność między tymi dwoma narodami.

W 1897 roku obraz ten zakupił Edward Aleksander Raczyński – założyciel oraz właściciel galerii w Rogalinie i do dziś można go tu podziwiać, jako główny obraz tej „świątyni sztuki”. „Dziewica Orleańska” jest w Rogalinie obrazem ołtarzowym.
Obraz odrestaurowany w 2010 roku, w odnowionej Galerii, w odremontowanym kompleksie rogalińskim, cieszy oko tych, którzy odwiedzą to miejsce. A nam w filmie pt. “Dziewica Orleańska wg Jana Matejki” opowiedzieli o jego treściach, powstaniu i konserwacji – prof. Wojciech Suchocki, państwo Magdalena i Piotr Dybalscy (konserwatorzy) i Pani Ewa Leszczyńska (kustosz galerii).

2
1
0
0