Wcześniejszy dorobek twórczy reżysera Janusz Sidora
- filmy dokumentalne:
2009
- „Ułani Andersa 1939-1948” – reżyseria, scenariusz
Film opowiada o splatających się losach generała Władysława Andersa i poznańskich ułanów: począwszy od powstania wielkopolskiego, poprzez wojnę z bolszewikami w 1920 roku, kampanię wrześniową, aż po jego rozwiązanie. W 1991 roku powstał Ochotniczy Oddział Kawalerii w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich, który kultywuje tradycje 15 Pułku. To formacja, którą poznaniacy wielokrotnie obserwują na ulicach miasta w czasie uroczystości patriotycznych. Trwający niemal 50 minut dokument zbudowany jest między innymi z inscenizacji, w których brało udział kilkudziesięciu członków Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej 3 Bastion Grolman oraz Ochotniczy Oddział Kawalerii w barwach 15. Pułku Ułanów w historycznych mundurach, wyposażonych w broń z epoki. W filmie wykorzystano również materiały archiwalne, między innymi z Instytutu Polskiego i Muzeum Sikorskiego w Londynie, fotografie oraz zdjęcia realizowane współcześnie. Film powstał dzięki wsparciu Urzędu Miasta Poznania i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.
Emisja na antenach TVP1, TVP Poznań.
Film wydany na płytach DVD, przeznaczonych do dystrybucji w szkołach.
- „Dzieci morza i wiatru” – reżyseria, scenariusz
Film dokumentalny o historii i hodowli koni w Polsce. Trochę o tym skąd się konie wzięły, czyli o koniach czystej krwi arabskiej i jak trafiły do Polski. O dawnym polskim znawstwie koni na podstawie najstarszej naszej literatury (teksty Drochostajskiego, Rzewuskiego) i o najważniejszych polskich stadninach. Film prezentuje najważniejsze rasach koni hodowanych przez Polaków i o tym do czego oraz po co konie się hodowało kiedyś i teraz. W filmie przedstawione zostały najpiękniejsze konie polskie czystej krwi arabskiej z Janowa Podlaskiego i Michałowa; konie wyścigowe pełnej krwi angielskiej z Golejewka i Widzowa, konie kawaleryjskie, wielkopolskie z Racotu, Śląskie z Książa, małopolskie z Walewic i konie szlachetnej półkrwi hodowane przez rodzinę Mazurków w Pankowie. W filmie pokazane zostały również wyścigi, skoki, ujeżdżenie i powożenie – czyli wszystko to, do czego konie się hoduje. Wszystko zaś przedstawione w formie impresji filmowych i opowieści ludzi żyjących z i dla koni.
Emisja na antenach TVP POLONIA, TVP HD, TVP Poznań
2008
- „Powstanie Wielkopolskie – Zdobycie Ławicy” – reżyseria, scenariusz
W filmie przedstawiony jest okres od końca października 1918 roku do przysięgi Armii Powstańczej 26 stycznia 1919 roku. Punktem kulminacyjnym jest zdobycie przez powstańców Ławicy – stacji lotniczej pod Poznaniem – przejęcie której, dało później możliwość zorganizowania przez Polskę kilku sprawnych do boju eskadr lotniczych. Zdobycie Ławicy, było największą bitwą pierwszego okresu Powstania. Zakończyło walki o Poznań. Łup wojenny, który przejęli wtedy powstańcy uchodzi za największy w dziejach. Bohaterem filmu jest Mieczysław Paluch, postać mało znana, a tak naprawdę, to on był sprawcą najważniejszych zdarzeń, dzięki którym Powstanie Wielkopolskie było zwycięskim. Paluch kierował wszystkimi najważniejszymi działaniami zbrojnymi w Poznaniu i okolicach, od Zamachu na Ratusz, po zdobycie Ławicy i bitwę o Szubin. Po przybyciu Dowbora – Muśnickiego i stworzeniu regularnego wojska usuwa się w cień. Walczy jednak do końca Powstania. Film oprawiony fotografiami archiwalnymi i inscenizacjami walk Powstańców.
Film nagrodzony w 2009 roku, w ramach konkursu “27 grudnia.pl” – Nagrodą Marszałka Województwa Wielkopolskiego za “ciekawe i pełne rozmachu pokazanie jednego z najważniejszych epizodów Powstania Wielkopolskiego”
Emisja na antenach TVP POZNAŃ, TVP HISTORIA.
Film wydany na płytach DVD, przeznaczonych do dystrybucji w szkołach.
Pokazy publiczne w ramach obchodów rocznic Powstania Wielkopolskiego.
2007
- „Ułani Andersa 1918-1939” – reżyser, scenariusz
Emisja na antenach TVP POZNAŃ, TVP HISTORIA
- „Perskie Requiem”– producent tv
Emisja – TVP POLONIA, TVP HISTORIA
2006
- „W dzień targowy” – producent tv
- „Milenium Polski” – współpraca reżyserska
- cykle publicystyczne:
- „Męska przygoda” – TVP INFO – (23 odcinki) współautor, producent tv
- „Dwór życiem malowany” – TVP POZNAŃ (24 odcinki) – realizacja tv
- „Sztuka patrzenia” – TVP POZNAŃ – (12 odcinków) – realizacja, producent tv
- „Wielkopolska na niedzielę” – TVP POZNAŃ – (12 odcinków) – realizacja
- „Historie” – TVP 1 – (15 odcinków) – realizacja
- „Rzeka wielu nurtów” – POLSAT – (12 odcinków) – realizacja
III. reportaże:
- „Pilot Gnyś” – realizacja
- „Wyjazd na polowanie” – realizacja
- „Thunderbirds w Polsce” – producent tv
- „Armia Wielkopolska” – producent tv
- „W niemieckim mundurze i polskiej rogatywce” – producent tv
- materiały promocyjne:
realizacje dla Fabryki VW POZNAŃ, Centrali PKS w Warszawie, Elektrowni Opole