“GIGUE op. 23” – HENRYK WIENIAWSKI – utwór wykonany w Farze Poznańskiej
W przepięknym, barokowym wnętrzu Bazyliki Kolegiackiej Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny w Poznaniu nagrywaliśmy fragmenty koncertu skrzypcowego w wykonaniu Malwiny Kotz, w towarzyszeniu Roberta Napieralskiego grającego na organach. Jednym z wykonywanych wówczas utworów była kompozycja na skrzypce i fortepian Henryka Wieniawskiego – Gigue op. 23, przetransponowana właśnie na organy.
A organy w Farze Poznańskiej są jednym z najcenniejszych elementów wyposażenia jej wnętrza. Ich czteroletnia budowa zakończyła się w 1876 roku. Jest to instrument wykonany przez znanego w całej XIX-wiecznej Europie organmistrza Friedricha Ladegasta z Weissenfels z Saksonii, który wykonał w całej Europie ponad 200 instrumentów. Poznańskie organy mają 7 metrów wysokości i 8,5 metrów szerokości, 43 rejestry, trzy manuały (klawiatury ręczne) i pedał (klawiaturę nożną). Wśród 2 579 piszczałek największe są piszczałki prospektowe wykonane ze szlachetnej cyny angielskiej, które mają 6 metrów długości.
WARSZTATY Z LAUREATEM – Keiko Urushihara
Po raz czwarty już Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Poznaniu zorganizowało dla młodych skrzypków warsztaty z mistrzem – z laureatem jednego z wcześniejszych Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Tym razem tajniki swojej gry, wskazówki i uwagi przekazywała młodym muzykom japońska skrzypaczka, której międzynarodowa kariera rozpoczęła się po zajęciu I miejsca w VIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w 1981 roku. W tamtym czasie, Keiko Urushihara była najmłodszą uczestniczką konkursu oraz pierwszą Japonką, która wzięła w nim udział i od razu sięgnęła po najwyższy laur. My mieliśmy okazję uczestniczyć w spotkaniu, uznanej obecnie na świecie, skrzypaczki z młodymi skrzypkami, których gry słuchała, a następnie rozmawiała z nimi o dźwięku, technice, sposobie gry, o różnicach w edukacji muzycznej w Polsce i Japonii. Na koniec warsztatów Keiko Urushihara, po raz pierwszy od czasu konkursu, zagrała recital w Ratuszu Poznańskim prezentując swoje mistrzostwo.
www.o-nauce.pl/film/warsztaty-z-laureatem-keiko-urushihara-reportaz,89
180-te URODZINY HENRYKA WIENIAWSKIEGO W POZNANIU – etiuda filmowa
Henryk Wieniawski (ur. 10 lipca 1835 w Lublinie, zm. 31 marca 1880 w Moskwie) – polski kompozytor i wirtuoz skrzypiec. W swoich czasach określany jako następca Nicolo Paganiniego. Do Poznania, w czasie swoich tournee po Europie, zawitał kilka razy, dając w sumie, w stolicy Wielkopolski, 18 koncertów. Pamiętając o gorącym aplauzie z jakim się tutaj spotykał, jeden ze skomponowanych przez siebie mazurków dedykował Poznaniowi i jego mieszkańcom. Był to “Souvenir de Posen” Op. 3.
Poznań współcześnie też nie zapomniał o tym artyście. To tutaj właśnie Jego muzyka jest najbardziej żywa. Regularnie, od 1952 roku, w Poznaniu odbywa się Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego, na który przyjeżdżają muzycy z całego świata. Natomiast od 1957 roku organizowany jest tutaj również Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego, na którym prezentowane i oceniane są skrzypce tworzone przez lutników, także z całego świata.
Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego, które działa w Poznaniu, kultywuje Jego pamięć, popularyzuje Jego muzykę i organizuje różnorodne wydarzenia – koncerty, uroczystości, konkursy – związane z twórczośćią i życiem artysty.
10 lipca 2015 roku przypadała 180-ta rocznica urodzin Henryka Wieniawskiego i z tej okazji Towarzystwo Muzyczne Jego imienia przygotowało na Stary Mieście w Poznaniu “przyjęcie” urodzinowe wraz z tortem dla mieszkańców Poznania i gości, a z Poznańskiego Ratusza zabrzmiał utwór napisany dla Poznania. Nas też zaproszono i oto krótka relacja filmowa:
Z kart historii…. INSTYTUTU FIZYKI MOLEKULARNEJ PAN w Poznaniu – impresja
W 2015 roku Instytut Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu obchodził swój 40-sty jubileusz. Z tej okazji przygotowaliśmy kilka foto-wspomnień z pierwszych lat tworzenia tej naukowej placówki w Poznaniu.
WARSZTATY Z LAUREATEM – Recital Ellinor d’Melon i Mone Hattori
W listopadzie 2014 roku Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu zorganizowało kolejną edycję Warsztatów z Laureatem. Jest to w założeniu cykl spotkań uznanych skrzypków, laureatów Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych im. H. Wieniawskiego, z młodymi muzykami, którzy chcą rozwijać swoje talenty w zakresie gry na skrzypcach. W tej edycji, Mistrzem spotykającym się z młodymi skrzypkami i przekazującym im swoje uwagi był laureat III nagrody VII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, ceniony w świecie pedagog wiolinistyki – prof. Zakhar Bron.
Wydarzeniem towarzyszącym tym „Warsztatom z Laureatem” był recital “SCENA DLA TALENTÓW”, w trakcie którego wystąpiły wybitne, nastoletnie uczennice prof. Zakhara Brona – Ellinor d’Melon i Mone Hattori.
www.o-nauce.pl/film/scena-dla-talentow-mone-hattori,77
www.o-nauce.pl/film/scena-dla-talentow-ellinore-dmelon,78
“Żydzi w Kórniku – okruchy wspomnień” – reportaż
Historia Żydów, w tym jednym z wielkopolskich miasteczek, toczyła się od XVI wieku, przez czasy Teofilii z Działyńskich primo voto Szołdrskiej, secundo voto Potulickoej – znanej dziś, jako „Biała Dama”, aż po czas okupacji, kiedy w 1942 roku Żydzi musieli opuścić Kórnik.
Co po nich zostało …? – trochę dokumentów, niewiele zdjęć, kilka macew, resztki wspomnień … – ot okruchy…
Z wieloma historiami tak się dzieje – nie dajmy ginąć im, w naszym zapomnieniu…
Reportaż zrealizowany został dzięki współpracy z Panią Wandą Karkucińską i Panem Bronisławem Drożakiem oraz Biblioteką Kórnicką i Panem Kazimierzem Krawiarzem.
Powstał dla Fundacji Zakłady Kórnickie i prezentowany był w czasie jednego z Majowych Weekendów.
“Karol Lipiński – wirtuoz i twórca” – reportaż
Reportaż zrealizowany został podczas nagrywania płyty przez Bartka Nizioła z muzyką Karola Lipińskiego oraz w trakcie uroczystości rocznicowych we Wrocławiu, zorganizowanych przez Akademię Muzyczną im. K. Lipińskiego we Wrocławiu.
www.o-nauce.pl/film/karol-lipinski-wirtuoz-i-tworca,30
“Karol Lipiński – wirtuoz i twórca” to reportaż, który zrealizowaliśmy, na zlecenie Narodowego Instytutu Audiowizualnego, w 150 rocznicę śmierci wielkiego polskiego kompozytora i wirtuoza – nieco zapomnianego we współczesnym świecie – Karola Lipińskiego (1790-1861).
Cały reportaż obejrzeć można na stronie internetowej NInA w dziale Wideoteka www.nina.gov.pl/ninateka/wideoteka/detal/2013/02/27/Karol_Lipinski_wirtuoz_i_tworca
oraz Muzykoteka Szkolna
http://muzykotekaszkolna.pl/#!/1511-wiedza/1520-audio-wideo/cat/10/subcat/98/item/3458
Reportaż powstał dzięki zaangażowaniu Urzędu Miasta Wrocław.
Więcej o Karolu Lipińskim prezentujemy na Platformie Upowszechniania Nauki w Polsce PONAD HORYZONTEM
www.o-nauce.pl/czytelnia/galeria,stradivarius-lipinski,10